Brána do Čech - Krušné hory

Krušné hory

KRUŠNÉ HORY

Nádherné pohoří zvláštní podmanivé a syrové krásy, dlouhý zalesněný hřeben, z něhož na německou stranu pozvolna a na českou často velmi prudce padají lesnaté, i kamenité stráně, úchvatné horské louky, pláně a mokřady. Krušné hory jsou místem vybraných labužníků téhle planety. Jsou plné netušených překvapení, ukrytých skvostů, mají svá tajemství, která je bezbřeze krásné odhalovat.

Zvlněný reliéf krajiny, štětinaté koberce lesů protkané vodní hladinou, temná a tajemná rašeliniště, místa přízračné a tísnivé krásy, louky plné zcuchaných vlasů trav a kopinatých chocholů, jimiž se vinou potoky a říčky jako safírové nitky, vysoké a čisté bučiny, stříbrní obři šrafovaní zlatými paprsky odpoledního slunce, kameny i stromy čalouněné zářivými mechy se střapatými kšticemi kapradin, aleje kosmatých stromů, kterými se prochází tiše a s pokorou jako pod klenbou chrámovou, temně modré oko Flájské přehrady uprostřed hnědozelených luk koupe nohy smrčinám chtivě vbíhajícím do chladivé vody, do lesů oblečené hřebeny a vrchy poseté souměrnými korunkami rozhleden a hradů.

Podsadité klenoty důstojných a do krajiny vrostlých historických měst, lesklá a mystická nedozírnost Kamencového jezera, do něhož vnořit tělo je tak útěšné a krásné, rezavé kartáče vřesovišť, půvabné květy se jmény jako ze starých kronik – rdesna a suchopýry, koprníky a vachty, anebo dojímavá a strhující nádhera Bezručova údolí, kterým se žene rozverná Chomutovka od mlýnu k mlýnu, kamenné hráze a zídky ohmatané drsnými dlaněmi těch, kteří nás v lásce k tomto kraji o staletí předešli, vznosné a pyšné věže zámků, zdobných klenotů rozhozených až rozmařile na tak malém kousku země, nehybná moudrost kamenných sfing na Měděnci, tichá a prastará ctihodnost stolové hory Úhošť a především - duši hřející pohledy z Klínovce, krále Krušných hor, otce kopců a vrchů anebo zase korálky dávné úcty k Bohu - utěšené kapličky, mohutné kostely i skromná boží muka... A pod tím vším telurická síla energie země, odpradávna dotýkané a ze země dobývané rudy vzácných kovů, křehké jizvy štol.

Na jaře, kdy bezbarvou krajinou máchají štětce zelené a žluté, v létě, kdy slunce kolmo zatíná svůj srp do světle hnědých luk i na podzim, kdy se krajina probarví všemi odstíny duhy, vždycky jsou Krušné hory neodolatelně půvabné a tiše návykové. A potom v zimě... Když hory svlečou barevný kabát a zahalí se do bílé slavnostní řízy, jsou teprve zcela samy sebou. Jejich drsná krása, tvrdý půvab, jejich chlapské srdce nabídnou krajinu zcela proměněnou. Rašeliniště zamrznou nebo je pokryje bělostný rubáš, svahy se zachumlají do prachových kožichů a louky se změní v nekonečné pláně jiskřivého bílého zlata. Jestli někdo opravdu nedá na Krušné hory dopustit, jsou to všichni ti, kdo se v zimě spouštějí ze svahů a protínají pláně. Mrazivá krása pohoří je v zimě načrtnutá pevnou a jasnou linkou, zamlklé kopce otevírají svou náruč a krajina pod prachovým peřím spí.

A kam se tedy určitě vydat? Na hřebenech najdete předlouhou Krušnohorskou magistrálu – v létě pro pěší i pro kola, v zimě pro běžky, úchvatná vřesoviště a rašeliniště, lesy střežené jezero ve Flájích, kamenné sfingy u Měděnce, pod zem vedoucí štoly dávných kovkopů, Komáří vížku s nejdelší českou sedačkovou lanovkou, v Česku vůbec nejvýše položené golfové hřiště na Cínovci, ale také rozhledny, zříceniny hradů a v zimě pak pulsující lyžařská střediska na Klínovci, na Klínech či v Telnici.

Pod horami na vás čekají udivující města – lázeňské Teplice, Dubí s nejsevernějším benátským kostelem na světě, středověká Krupka, Osek s důstojným a omamně krásným klášterem, na Casanovu vzpomínající duchcovský zámek, Most, město dromů, v Chomutově zase unikátní Kamencové jezero vzniklém zatopením lomu na kamenec a síru, jehož voda nikdy nezarůstá a je zdraví velmi prospěšná a hned vedle největší zoopark v Česku. Potkáte tu nádherné zámky, třeba Červený Hrádek, nově otevřený zámek v Litvínově nebo přízračné barokní Jezeří tyčící se nad měsíční krajinou dolů. Nádherné je Bezručovo údolí spadající z vrcholových rašelinišť až k Chomutovu a Jirkovu, krušnohorské vodní nádrže, doslova nesčetné rozhledny umožňující výhledy daleko do země české, obrovské pozůstatky hradu Hasištejna, překrásné a nepoddajné moldavské pláně, pomníky z doby napoleonských válek v okolí Chlumce… Krušné hory i jejich podhůří prostě nabízejí daleko víc, než většina lidí očekává.

Text: Rostislav Křivánek




HLAVNÍ PARTNER KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ V ÚSTECKÉM KRAJI:

Realizaci a obnovu turistického značení v Ústeckém kraji podporuje Ústecký kraj.
Děkujeme.


PARTNEŘI KČT OBLAST ÚSTECKÁ: